Simultane Çeviri Nedir?

Simultane çeviri, özellikle uluslararası konferanslar, seminerler, toplantılar gibi büyük çaptaki etkinliklerde başvurulan bir çeviri yöntemidir. Simultane çeviride, çevirmen özel ekipmanlar aracılığıyla konuşmacının konuşmasını aynı anda istenilen dile çevirmektedir. Böylelikle katılımcılar, hiç beklemeden eş zamanlı olarak konuşmacıyı anlayabilir, iletişim kurabilir ve etkinlik akışı kesintiye uğramaz, etkinlik süresi uzamaz.

Simultane Çeviri Ekipmanları

Simultane çeviri, birden fazla dilde gerçekleşen konuşmaların aynı anda çevrildiği bir çeviri türüdür. Bu tür etkinliklerde, simultane çeviri ekipmanları büyük bir öneme sahiptir. Tercümanlar, çevirilerini dış gürültüyü en aza indiren ses yalıtımlı çeviri kabinlerinde yaparlar. Ayrıca, bu kabinlerde simultane çeviri yapılırken ihtiyaç duyulan bir dizi teknolojik ekipman da bulunmaktadır. Öncelikle, çevirmenler konuşmacının konuşmasını duyma amacıyla özel kulaklıklar kullanır. Duyduğu konuşmayı hedef dile aktarabilmek için de mikrofona ihtiyaç duyarlar. Simultane çevirinin bu akışını kolaylaştırmak için ise interkom sistemleri ve çeviri konsolları kullanılır.

İnterkom sistemi, mikrofon ve hoparlörden oluşan bir ses iletim sistemidir. Çevirmen, bu sistem sayesinde konuşmacının sözlerini dinler, kendi çevirisini mikrofonla dinleyicilere iletir. Bu sistem, büyük çaptaki etkinliklerde sıklıkla kullanılmaktadır. Dinleyiciler, kendilerine verilmiş kulaklıklarla istedikleri dili seçebilirler, böylelikle o dilin çevirmenin sesini duyarlar. Çeviri konsolu ise, çeviri sırasında çevirmenin çevirisini kontrol etmesine olanak sağlar. Çevirmenler, bu konsollar aracılığıyla kendi çevirisinin ses seviyesini ayarlayabilir, mikrofonunu kapatabilir/sessize alabilir ve dil kanalları sayesinde farklı dil kanalları arasında geçiş yapabilirler. Ayrıca, çevirmenler bilgisayar destekli araçları da kullanarak çeviri yapabilirler. Bu yüzden, simultane çeviri için özel olarak tasarlanmış bilgisayarlara da ihtiyaç duyulabilir.

Simultane tercüme sürecinde tercümanların kullandığı ekipmanlar, pek çok açıdan tercüman ve toplantı katılımcıları, konuşmacılar için ve toplantının süreci için oldukça önem arz etmektedir. Toplantının pürüzsüz bir şekilde sürmesi, hızlı ve anlık tercüme edilmesi, tercüme ekipmanları sayesinde hem toplantı katılımcılarına toplantı içerisinde rahatlık sağlamak hem de tercümanların kabinleri içerisinde katılımcılardan bağımsız ses yalıtımı ile doğru tercüme yapmasını sağlamaktadır. Bu sebeple tüm tercüme talebi gerektiren toplantılarda oldukça önemlidir.

Simultane Ekipman İhtiyaçlarınız İçin Çevirimvar

Başarılı bir simultane tercüme, ciddi odak, bilgi birikimi, stres ve zaman yönetimi, ekipman bilgisi vb. gereksinimleri nedeniyle oldukça fazla tecrübe ve uzmanlık istemektedir. Aynı anda konuşmacıyı dinleyip çeviri yapmak oldukça zor bir iştir. Ancak hiç endişelenmeyin! Çevirimvar Online Tercüme Bürosu, simultane tercüme alanındaki uzmanlığı ve tecrübesiyle her zaman sizin yanınızda! Çevirimvar Tercüme Bürosu, kusursuz simultane tercüme hizmetleri sunarak dil bariyerlerini aşmanıza yardımcı olur ve profesyonel tercüman kadrosu, çeşitli sektörlerdeki uzmanlıklarıyla her türlü etkinlik ve toplantınızı başarıyla tercüme edilmesini sağlar. Siz de hemen güçlü alt yapısı ve kaliteli hizmet anlayışıyla müşteri memnuniyetini her zaman öncelik olarak benimseyen Çevirimvar Online Tercüme Bürosu ile iletişime geçebilir, ihtiyacınızı belirtebilir, size en uygun simultane tercümanı bulabilirsiniz. Profesyonellik ilkesiyle hareket eden Çevirimvar Tercüme Bürosu, her anlamda dil çeşitliliği ve kültürel farklılıkların üstesinden gelmenizde destek olmaktadır.

Anında Fiyat Alın
Saniyeler içerisinde uygun tercüme fiyat ve teslimat bilgisi
Simultane Tercümanlar
Simultane tercümeleriniz bize emanet
7/24 Tercüme Takibi
Çeviri Takip Sistem'i ile her an çeviriniz ne durumda kontrol edin
Üye Olmadan Hizmet
Üye olmanıza gerek olmaksızın tercüme yaptırın

Hizmet Kalitesi

  • Simultane Tercüme Hizmeti
  • Sözlü Çevirmenler
  • Simultane Ekipman Desteği

Sorunuz mu var? Canlı destek üzerinden bize şimdi yazın!

FİYAT TEKLİFİ ALIN

ISO Belgesi

ISO Belgesi

Türkiye'nin İlk ve Tek ISO Sertifikalı Online Tercüme Bürosu